Bierzesz kredyt hipoteczny? Sprawdź na co uwagę zwraca bank

Bierzesz kredyt hipoteczny? Sprawdź na co uwagę zwraca bankMożliwość zakupu mieszkania z własnych oszczędności, to sytuacja w której znajduje się niewielki odsetek Polaków. Większość musi szukać dofinansowania do posiadanego wkładu własnego.

Jedyną sensowną możliwością jest skorzystanie z kredytu hipotecznego. Popularnie nazywany kredyt na mieszkanie nie będzie jednak dla każdego. Co decyduje o tym, że można uzyskać kredyt hipoteczny? Co jest dla banku istotne z pozycji kredytodawcy?

Jak wygląda wkład własny?

Dochody wnioskodawcy kredytu mają istotne znaczenie. Bank nie zadowala się jednak jedynie miesięcznymi zarobkami. Bardzo skrupulatnie sprawdzane jest skąd pochodzą dochody, jaka jest ich regularność. Równocześnie niezwykle istotnym dla banku, który udziela kredyty na mieszkania jest fakt związany z historią kredytową. Sprawdzanie dokładnie historii kredytowej klienta kilka lat wstecz to standardowa procedura. Oczywiście posiadając odpowiedni wkład własny, można liczyć na korzystne oferty przygotowane przez bank. Obecnie minimalny wkład własny wynosi 20% wartości mieszkania. Im będzie wyższy wkład własny tym na lepsze warunki kredytowania przygotuje bank.

Jakie raty?

Raty kredytu hipotecznego mają ogromne znaczenie dla biorcy kredytu. Wynika to z faktu, że kredyt na mieszkanie spłaca się zazwyczaj przez kilkanaście lat. Dlatego wybierając najkorzystniejszą opcję kredytową trzeba ustalić z bankiem czy raty będą równe czy malejące. Decydując się na raty równe, przez cały okres spłaty kredytu będzie to identyczna kwota, którą trzeba przelać do banku co miesiąc (chyba, że zmieni się oprocentowanie). Stawiając na raty kredytowe malejące cechują się w początkowym okresie wysokimi ratami. Naturalnie z czasem maleją, ale z uwagi na ogromną ilość miesięcznych rat, nie będzie to zbytnio odczuwalne przez kredytobiorcę.

Różne propozycje odnośnie okresu kredytowania, czyli trzeba koniecznie rozważać różne możliwości. Wszystko zależy od teraźniejszej sytuacji, jak wyglądają oszczędności, jak wygląda życie zawodowe oraz perspektywy na najbliższe lata. Wiadomo, lepiej spłacić szybciej kredyt, ale nie zawsze panują ku temu sprzyjające okoliczności (osoby młode, świeże małżeństwa, trudno przewidzieć wiele sytuacji). Należy jednak dodatkowo zauważyć, że korzystnym będzie sprawdzenie, w którym banku można wcześniej dokonać spłaty kredytu, nie narażając się przy tym na żadne koszty. Wtedy opłacalne jest wzięcie kredytu na długi termin spłaty

Przeczytaj również:

Kategorie: Dom i mieszkanie

Zostaw komentarz