Jak urządzić małą kuchnię?

Jak urządzić małą kuchnię?Kuchnię o małej powierzchni należy zagospodarować perfekcyjnie. Dzięki temu będzie funkcjonalna i wygodna. Jak możemy to zrobić? O czym należy pamiętać?

 

 

Zagospodaruj każdy kącik

Jeśli zaplanowałaś wymianę mebli – najlepsze rozwiązanie to zamówienie ich na wymiar. Jeśli na takie rozwiązanie nie pozwalają ci środki finansowe, możesz kupić wyposażenie, dzięki któremu lepiej zorganizujesz wnętrze w starych meblach. Dodatkowe schowki możesz zyskać kupując na przykład szufladki do zamontowania w środku szafek albo kosze. Wysuwane półki zapewnią łatwy dostęp do kuchennych akcesoriów. Jeśli pomiędzy meblami są jakieś luki, wykorzystaj je do zrobienia półek. Nawet wąskie w małej kuchni mogą się przydać. Możesz również postawić na składane meble. Wygodne miejsce do jedzenia zapewni niewielki stoik, który przykręca się do ściany.

Oświetlenie

Niewielkie pomieszczenie powinno zostać dobrze oświetlone. W kuchni jedna centralna lampa nie wystarczy. Zamontuj dodatkowe oświetlenie pod szafkami. Wybierz taki rodzaj oświetlenia, które praktycznie nie daje cienia. Możesz wybrać taśmę świetlną LED albo żarówkę liniową.

Unikaj kontrastów

Jeżeli wybierzesz jasne meble i kafelki optycznie powiększysz przestrzeń. Ścianę nad blatem możesz wyłożyć pleksi, glazurą lub inną okładziną, której kolor zbliżony jest do barwy frontów szafek. W ten sposób uporządkujesz przestrzeń. Do siedzenia wybierz tradycyjne, ale składane stołki lub taborety typu drabinka.

Dodatkowy blat

Jeżeli wybierz zlewozmywak z niewielkimi komorami, będziesz mogła je przykryć deską do krojenia. Dzięki temu zyskasz dodatkowy blat roboczy. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie baterii z wyciąganą wylewką. Jeżeli jakichś akcesoriów kuchennych nie możesz postawić, to je zawieś. System drążków z haczykami (tak zwanych relingów) pozwoli powiesić słoiczki z przyprawami, najczęściej używane akcesoria albo doniczki ze świeżymi ziołami.

Nawet najmniejsza kuchnia może być wygodna i funkcjonalna pod warunkiem, że zostanie prawidłowo wyposażona i urządzona.

Przeczytaj również:

Kategorie: Dom i mieszkanie

Zostaw komentarz