Jakich składników odżywczych może brakować, gdy mamy słabe paznokcie?

Jakich składników odżywczych może brakować, gdy mamy słabe paznokcie?Wizytówką każdej kobiety są zadbane dłonie. Czasem jednak wstyd je pokazać: skórka wokół paznokci jest popękana, a one same są rozwarstwione i połamane. Za taki wygląd paznokci winne są nie tylko popełniane przez nas błędy w ich pielęgnacji, ale także brak składników odżywczych w diecie. Czego najbardziej potrzebują nasze paznokcie?

Witaminy i minerały

Paznokcie zbudowane są przede wszystkim z keratyny. Ale potrzebują także wapnia, witaminy A, B7 i PP, żelaza, krzemu, cynku, magnezu i siarki. Najlepszym źródłem niezbędnych paznokciom składników odżywczych jest dobrze ułożona dieta. Nie może w niej zabraknąć pełnoziarnistego pieczywa, mleka i jego przetworów, ryb, jaj, kasz, warzyw i owoców, chudego mięsa i olejów roślinnych. Gdy mimo stosowania takiej diety pojawią się problemy z paznokciami, warto sięgnąć nie tylko po odżywki kosmetyczne, ale także uzupełnić niedobór witamin i pierwiastków od wewnątrz. W aptekach jest bardzo dużo preparatów, które je uzupełnią. Są to preparaty, które dodatkowo korzystnie wpływają na wygląd włosów. Bardzo często używaną substancją w lekach na paznokcie, ale także na włosy jest biotyna. Producenci preparatów na paznokcie chętnie stosują w nich również wyciągi roślinne: skrzyp polny i pokrzywę.

Sygnał kłopotów ze zdrowiem

Suplementy diety na paznokcie można samodzielnie stosować około trzech miesięcy. To wystarczający czas, aby uzupełnić brakujące witaminy i składniki mineralne. Po tak długiej kuracji paznokcie powinny przestać się rozdwajać i łamać. Gdy mimo te nie są mocniejsze, skonsultujmy się z lekarzem. Osłabione płytki paznokci mogą wskazywać na anemię, zaburzenia hormonalne czy problemy z tarczycą.

O paznokcie należy przede wszystkim dbać właściwie się odżywiając. Nie zawsze jednak dieta bogata w witaminy i minerały jest w stanie zapobiec problemom z paznokciami. Gdy zaczynają one wołać o pomoc, to znak, że potrzebują dodatkowego wsparcia w postaci suplementów diety. Regularnie stosowane sprawią, że paznokcie odzyskają piękny i zdrowy wygląd.

Przeczytaj również:

Leave a Comment