Kredyt na mieszkanie, a wysokość zarobków

Kredyt na mieszkanie, a wysokość zarobkówRynek nieruchomości od kilku lat notuje trendy wzrostowe. Deweloperzy sprzedają ogromne ilości nowych mieszkań, coraz więcej osób zakup mieszkania zaczyna traktować nie tylko jako miejsce do zamieszkania, ale także pewną inwestycję. Jednak mimo znakomitej sytuacji na rynku mieszkań, należy pamiętać, że teoretycznie coraz trudniej o kredyt.

W ostatnich latach stale wzrastający próg środków własnych sprawił, że wiele osób nie jest do końca pewnych, czy będzie mogło uzyskać kredyt na mieszkanie. Jak sprawdzić ile trzeba zarabiać, aby mieć możliwość starania się o kredyt hipoteczny?

Kredyt nie tylko dla etatowców

Najważniejsza informacja wynika z faktu, że nie tylko zarobki mają dla banków znaczenie. Również mitem jest, że tylko osoby z umową o pracę lub prowadzący działalność gospodarczą, będą miały możliwość uzyskania kredytu. Pracując na umowę o dzieło lub też nie mając długiego stażu pracy, można spróbować uzyskać kredyt na mieszkanie. Banki w takich przypadkach sprawdzają, czy dana osoba ma odpowiednio dochody, na podstawie zeznań podatkowych.

Na co zwraca uwagę kredytodawca

Banki oferują najróżniejsze kredyty hipoteczne. Różnice w oprocentowaniu, różnice w zdobytym wkładzie własnym, czy też różnorodne opłaty związane z uruchomieniem kredytu. Mimo różnorodności, każdy bank będzie identycznie podchodził do wyliczeń związanych z możliwościami kredytowymi wnioskodawcy. Rozchodzi się o sytuację, w której kredytobiorca, będzie miał co miesiąc, zarówno na spłatę rat kredytowych jak i na rachunki i inne wydatki domowe. Dlatego oprócz dochodów miesięcznych sprawdza się również: historię kredytową w każdej postaci. Wylicza się dokładnie miesięczne koszty utrzymania. Analizuje się sytuację związaną z sytuacją zawodową, sytuacją firmy, którą prowadzi potencjalny kredytobiorca. Znaczenie dla banku ma również to, czy o kredyty starają się osoby samotne, czy też małżeństwa. Trzeba jednoznacznie zaznaczyć, w lepszej sytuacji są małżeństwa, otrzymają one znacznie lepszą ocenę zdolności kredytowej. Mogą wnioskować o wyższy kredyt na mieszkanie.

To najważniejsze kwestie z wyliczaniem zdolności kredytowej. Banki naturalnie nie uzależniają uruchomienia kredytu tylko od wysokości zarobków. Wpływ na ich decyzję mają również inne kwestie związane z sytuacją finansową.

Przeczytaj również:

Leave a Comment