Kredyt na mieszkanie – ważne informacje

Polska jest jednym z krajów w Europie, gdzie odsetek młodych dorosłych Polaków mieszkających z rodzicami jest najwyższy. Sytuacja ta jest wynikiem kilku nakładających się na siebie czynników. Pierwszym z nich jest problem ze stabilną dobrze płatną pracą. Młodzi Polacy, w obawie przed utratą zatrudnienia, bardzo ostrożnie podchodzili do zakładania rodziny i zaciągania zobowiązań na całe życie.

Kredyt na mieszkanie - ważne informacjeSytuacja ta, w ciągu ostatnich kilku lat, znacznie się poprawiła. Według danych GUS na początku 2018 roku, bezrobocie w Polsce wynosiło niespełna 7%.

Oznacza to, że zbliżamy się do sytuacji, kiedy to pracownik decyduje, gdzie będzie pracował i ile będzie zarabiał. Dobra sytuacja na rynku pracy to też dobra prognoza dla wzrostu wynagrodzenia w kraju.

Czas na własne „m”

Już od kilku lat średnie wynagrodzenie w Polsce wzrasta rok do roku o kilka procent. Ta dobra sytuacja ekonomiczna kraju, przekłada się w pewnym sensie na decyzje młodych Polaków o zakupie nieruchomości. Drugimi ważnym czynnikiem mającym wpływ ilość podpisywanych umów kredytowych są, już od kilku lat, niskie stopy procentowe. W prostym przełożeniu niskie stopy procentowe to też tanie kredyty. Młody Polak zanim zdecyduje się na kredyt na mieszkanie na pewno weźmie pod uwagę prognozowaną wysokość raty, jaką będzie spłacał co miesiąc.

Dobra inwestycja nie jest zła…

Kolejnym bardzo ciekawym zjawiskiem na rynku mieszkań, który poniekąd również jest skutkiem niskich stóp procentowych, to zakup nieruchomości przez prywatnych inwestorów. Zamiast odkładać pieniądze na bezpiecznych lokatach, które nie przynoszą niestety zadowalających dla większości zysków, inwestują w nieruchomości, licząc na szybki zwrot. Inwestowanie w nieruchomości to również sposób na zarabianie pieniędzy przez osoby nie dysponujące wolną gotówką. Nieruchomość zaciągnięta na kredyt na mieszkanie i wynajęta osobom trzecim również może być ciekawym rozwiązaniem.
Podsumowując, kredyty często są jedynym rozwiązaniem na spełnienie marzenia jakim jest własne mieszkanie. Warto dokładnie przejrzeć wszystkie oferty, na kredyt na mieszkanie, dostępne na rynku.

Przeczytaj również:

Leave a Comment