Media społecznościowe – wprowadzenie dla laików

Media społecznościowe - wprowadzenie dla laikówMedia społecznościowe (ang. social media) w ciągu kilku lat przyciągnęły wiele milionów użytkowników. Jednak „wiele” nie znaczy „wszyscy”. Dlatego poniższy tekst ma za zadanie wyjaśnić osobom dopiero zaczynającym przygodę z internetem, jakie są funkcję najpopularniejszych portali społecznościowych.

Facebook

Najpopularniejszym portalem społecznościowym jest Facebook. Za jego pośrednictwem możemy dzielić się ze znajomymi różnymi materiałami. Mogą to być np. linki do artykułów, filmy, czy zrobione przez nas zdjęcia. Możemy także komentować materiały zamieszczane przez innych użytkowników. Na FB istnieje ogromna ilość grup skupiająca ludzi o tych samych zainteresowaniach, poglądach politycznych itp., zatem każdy znajdzie coś dla siebie. FB pozwala także na prowadzenie darmowych rozmów tekstowych i konwencjonalnych z innymi internautami.

Pinterest

Pinterest to serwis społecznościowy, który umożliwia dzielenie się plikami graficznymi i filmowymi. Zamieszczane na nim pliki mogą być oceniane i komentowane przez internautów, podobnie jak w przypadku YouTube’a. Użytkownik może także tworzyć kolekcje tematyczne materiałów, tworząc je z własnych i cudzych plików. Podobnym serwisem do Pinteresta jest Instagram. Można na nim publikować tylko filmy i zdjęcia, które potem komentują inni użytkownicy portalu.

Snapchat

Dużą popularnością cieszy się także Snapchat. Jego obsługa jest możliwa tylko na urządzeniach mobilnych. Aplikacja pozwala na kontaktowanie się ze znajomymi za pomocą zdjęć i filmów wykonanych aparatem telefonu lub tableta które można przerabiać na wiele sposobów. Udostępnione pliki znikają po upływie dwudziestu czterech godzin.

Ten krótki poradnik pomoże Wam odnaleźć się w szerokim świecie internetu. Zapewne wiele razy słyszeliście o przypadkach nękania za pośrednictwem portali społecznościowych. To wszystko prawda, lecz należy pamiętać, że odpowiedzialne korzystanie z dobrodziejstw internetu pozwala na rozwijanie swoich zainteresowań oraz rozwój kontaktów interpersonalnych. Tak więc, młody internauto, nie ma się czego bać!

Przeczytaj również:

Leave a Comment