Na co zwracać szczególną uwagę wybierając panele fotowoltaiczne?

Czy wybór paneli fotowoltaicznych jest trudny? Zdecydowana większość osób decydujących się na taki krok stara się dokonywać go nie samodzielnie, ale przy współpracy z profesjonalistami. To właśnie oni określają wielkość i moc rozwiązania, często podpowiadają przy tym, jak sfinansować jego zakup, aby był on rzeczywiście atrakcyjny. Na co zatem jeszcze należy zwrócić uwagę?

Gwarancja na panel i jej znaczenie

Kupując panele fotowoltaiczne nie wyobrażamy sobie nawet sytuacji, w której ich awaryjność szybko zmusiłaby nas do ich wymiany. Nic zatem dziwnego, że zdecydowana większość kupujących przywiązuje tak dużą wagę do gwarancji na panel. Zwykle jest to gwarancja dziesięcioletnia. Postęp technologiczny nadal jednak trwa, a co za tym idzie, coraz większa grupa producentów podnosi ją do dwunastu, a nawet piętnastu lat. Tu warto wspomnieć, że gwarancja na panel nie jest tym samym, co gwarancja na jego sprawność. Dobrze zatem pamiętać, że wraz z upływem czasu starzenie się ogniw jest naturalnym procesem, a wraz z jego postępowaniem, spada również ich sprawność. Gwarancja sprawności zwykle dotyczy pierwszych 25 lat eksploatacji, przewiduje się przy tym, że po jej ustaniu sprawność nie powinna być niższa niż 80 procent mocy początkowej panelu

Odporność na efekt PID

Zjawisko degradacji indukowanej potencjałem znane także jako efekt PID występuje przede wszystkim wtedy, gdy wiele modułów zostało połączonych w jeden szereg. Pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy wysoka temperatura idzie w parze z równie wysoką wilgotnością. Jego konsekwencją jest nie tylko utrata mocy, ale również dość szybka degradacja ogniw, co staje się szczególnie dobrze widoczne w niewielkim oddaleniu od ujemnego bieguna szeregu. Jeśli więc planujemy takie połączenie ogniw, powinniśmy upewnić się, że producent liczy się z efektem PID i podjął odpowiednie kroki mające na celu zabezpieczenie przed nim polecanego przez siebie rozwiązania. Jeśli panele mają być wykorzystywane w okolicach oczyszczalni ścieków lub biogazowni, dobrze jest też upewnić się, że poradzą sobie one z dość wysokim stężeniem amoniaku obserwowanym w takich miejscach.

Zobacz też: https://www.hewalex.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/

Przeczytaj również:

Leave a Comment