Nauka języka na wakacjach

Wakacje to doskonały czas na naukę. Ten paradoks wykorzystują biura podróży, które organizują dla młodzieży, ale także dla młodych dorosłych specjalne wyjazdy, w czasie których podstawowym celem jest nauka języka przemycona pod płaszczykiem typowego letniego „nicnierobienia”.

Wyjedź i się ucz

Istota tego typu wyjazdów jest bardzo prosta. Mamy tutaj do czynienia z typowymi obozami letnimi, w czasie których prowadzone są zajęcia językowe. Tego typu nauka ma charakter bardzo praktyczny, ponieważ skupia się ona na realnym wykorzystywaniu języka w praktyce. Oznacza to, że wyjazdy językowe są przeznaczone w pierwszej kolejności dla osób, które posiadają już jakąś wiedzę z zakresu danego języka i potrafią się nim posługiwać przynajmniej w stopniu podstawowym. W ten sposób pobyt w kraju obcojęzycznym sprawia, że można efektywnie szlifować swoje umiejętności i kontrować teorię praktyką.

Nie jest oczywiście zasadą to, że wyjazdy językowe organizowane są tylko dla osób bardziej zaawansowanych. Można pojechać też bez znajomości języka w ogóle, co jest bardzo polecaną opcją. Język jest bowiem nie tyle umiejętnością człowieka, co jego zdolnością. Za komunikację werbalną odpowiada ogromna część naszego mózgu, przez co jeśli tylko zaczynamy ją ćwiczyć, umiejętności mówienia w obcym języku pojawiają się niemalże znikąd.

Nauka języka na wakacjach

Trening wyjazdowy, czyli trening praktyczny

Wyjazdy językowe oferują coś, czego nie jest w stanie dać nawet najlepszy korepetytor czy najlepiej zorganizowane obozy językowe w kraju. Mowa oczywiście o zanurzeniu się w prawdziwych realiach obcej kultury, która z danego języka korzysta na co dzień i jest to dla niej w pełni naturalne tak, jak język polski jest naturalny dla nas. Bardzo szybko zauważa się, że twierdzenia o języku i sposobie jego wykorzystania w praktyce, jakie słyszeliśmy od nauczycieli, na pewno nie są nieprawdziwe, ale są bardzo subiektywne i na tyle niekonkretne, że trudno jest odnaleźć ich przykłady w rzeczywistości. Dlatego właśnie wyjazdy językowe mają tak gigantyczną wartość.

Więcej informacji na http://www.atas.pl/pl/wyjazdy-jezykowe

Przeczytaj również:

Leave a Comment